A kávé és az ízjegyek II.

Bejegyzésünk első részéből már megtudtuk, hogy ki határozza meg az ízjegyeket, miért van rájuk szükségünk és azt is, miként használjuk őket, sőt azt is, hogy az ízjegyek sosem hozzáadott aromának vagy bármilyen plusz adaléknak köszönhetően jelennek meg, hanem a kávé természetes ízvilágát tükrözik.

Ezúttal arra fektetünk nagyobb hangsúlyt, hogy megmutassuk, mi minden befolyásolja az ízjegyeket.  Amíg Bristot Brasile szemes kávénk ízjegyei között a dió, csokoládé és mandula tűnik fel, addig Bristot Ethiopia szemes kávénk bergamott és narancs vár bennünket.

Mi minden befolyásolja az ízjegyeket?
A kávé alapvető fajtája. Mint ahogyan a bor és a szőlő esetében is szerepet játszik a szőlőtőke, itt is számít a kávébab típusa.
Továbbá a fent említett származási hely, ahol az adott növényt termesztik, de még ezen belül is rengeteg számít, hogy milyen magasságon.

A kávé termesztési magassága befolyásolja a kávé általános ízjegyeit. Így alakulnak ki az általános jegyek a különböző magasságokban:

Magasság (méterrel a tengerszint felett)

  • 700-1000 Diós
  • 1000-1500 Csokoládés, édes 
  • 1500-1700 Gyümölcsös, citrusfélék, bogyós gyümölcsök, 
  • 1700 és afölött Virágos



Számít a feldolgozási módszer. A mosott, mézes és természetes feldolgozási módszerek több, a kávéban rejlő ízt kölcsönöznek. (Ha szeretnél többet tudni ezekről, itt írtunk róla) Míg a kísérleti eljárások (anaerob, szénsavas maceráció stb.) sok más ízt adnak hozzá. 

Fontos tényező ezeken felül a pörkölés. A kávé pörkölési módja befolyásolja az ízek intenzitását és egyensúlyát. A világosabb pörkölés kiemeli a kávéban természetes ízeket. A sötétebb pörkölés a keserűbb tulajdonságokat emeli ki, mivel a kávé hosszabb ideig van kitéve a Maillard-reakciónak.

És természetesen a főzés…
A kávé ízének három aspektusa (savasság, édesség, testesség) a főzés különböző szakaszaiban fejeződik ki. A kávéfőző típusa (öntözés, merítés, eszpresszó stb.) is jobban kiemelheti a kávé bizonyos aspektusait, mint mások. 

A főzési módszer diktálja, hogy a kávéból mennyi ízt kapunk, és hogy ezeket az ízeket egyensúlyba tudjuk-e hozni. Bár egyszerűnek hangzik, a főzés mégis trükkös, mivel az ízlelés gyakorlása és a kávékivonatok megértése fontos e lépés elsajátításához.

Általánosságban elmondható, hogy a jobb ízek általában a magasabb minőségű kávét követik. Azonban, ahogy a felsorolt tényezőkből is láthatod, ennél sokkal többről van szó. Általában biztos lehetsz benne, hogy egy kiváló minőségű kávéval valami jót fogsz kóstolni. De ebből nem következik automatikusan, hogy magas osztályú kávé jobb ízt is eredményez.

Edzhetjük az ízlelésünket?
Persze!

Egyél sok gyümölcsöt és igyál sok kávét. Mint mindenhez, az ízlelés megtanulásához is tapasztalatra van szükség. Nem megy egyik napról a másikra.Az ízlelésed alkalmazkodik ahhoz, amit elfogyasztasz. Ha megszoktad, hogy keserű kávét iszol, már nem fogod észrevenni a keserű ízeket, mert az ízlelőbimbóid annyira hozzászokott. Ezzel szemben, ha valami mást kóstolsz (például egy gyümölcsösebb kávét), akkor még inkább ki fogod venni a savasságot, mert az ízlelésed már kondicionált. 

Ha semlegesíteni kell az ízlelésedet, a legjobb módszer, ha a megszokottal ellentétes dolgokat eszel vagy iszol. De ha gyors visszaállításra van szükséged, a szódavíz fogyasztása is segíthet.

Ha szívesen kipróbálnád a kávék közötti különbségeket, nézz körül csomagajánlataink között! Egy kellemes körutazás vár az ízlelőbimbóidra, ha a Single Origin mini csomagunkat választod, de ha őrölt verzióban keresgélnél, akkor csapj le Bristot Diamante Őrölt Csomagunkra!